کاربرد اصول مدیریت دانش در درجات متغیر

اغلب کارها در مکانی بین دو حالت جادویی و فناوری قرار گرفته و درون مرزهایی واقع می شوند که با مشخصه های کاملاً فناورانه و کاملاً جادویی محدود می شوند. برای مثال کارهایی که در نمک زدن به سیب‌زمینی سرخ کرده‌ی مک‌دونالد انجام می‌شود را می‌توان به عنوان نقطه انتهایی طیف فناوری منسوب کرد.

مدیریت دانش هنوز کامل نیست

در اغلب سازمان ها، مدیریت دانش فعالیتی در حال اجرا با مقداری مهارت و مقداری عیب و نقص است. برای مثال انتقال داده، اطلاعات و دانش از یک فرد به فرد دیگر، از یک فرد به سامانه‌ی رایانه‌ای و یا یک نسل از کارکنان به نسل بعدی کارکنان، فرآیندی ناقص و معیوب است که به آرامی صورت می گیرد و همواره با افت و از میان رفتن اطلاعات همراه است.

آموزش گسترده و بازآموزی وسیع ممکن است لازم باشد

اگر بخواهیم برنامه مدیریت دانش با موفقیت همراه باشد. باید سرمایه گذاری قابل توجهی در آموزش مدیریت و کارکنان صورت گیرد. مدیریت دانش وقتی خوب عمل می‌کند که کارکنان و مدیران با رضایت و به صورت منظم در افزایش دانش شرکت مشارکت داشته باشند. میل و رغبت بدون آموزش در فرآیند و استفاده از فناوری برای ذخیره سازی و بازیابی دانش شرکت، خطاهای پر هزینه و فاقد اثربخشی را به همراه دارد.

هزینه های سربار می‌تواند قابل توجه باشد

هزینه های سربار مربوط به فعالیت های اداری کارکنان در مدیریت دانش می تواند کارایی و اثربخشی را کاهش دهد بخصوص اگر تمایلات خیلی مختصر باشند.

مدیریت دانش تغییرات پی در پی دارد

تغییرات در صنعت مدیریت دانش، از جمله به کارگیری نادرست واژه‌نامه‌ی مدیریت دانش و مفاهیم آن توسط فروشندگان و مشاوران، آنچه را با مقایسه ی ساده خدمات و کالاها به سادگی صورت می‌گیرد، گیج کننده و مبهم است.

برای مدیریت دانش وقت صرف می شود

پیاده‌سازی و اجرای واقع بینانه‌ برای توسعه‌ی یک سامانه‌ی مدیریت دانش واقعی نیاز به زمانی دارد که از چند ماه تا چند سال طول می‌کشد. این زمان به پیچیدگی فرآیندهایی که بایستی تحلیل شوند، اندازه ی شرکت، تعداد کارکنان و مدیران آن بستگی دارد. حتی در پیاده سازی مدیریت دانش همراه با چالش‌های فناوری، بروز تغییرات فرهنگی شرکت (نه در دسترس بودن منابع یا فناوری) عاملی محدود کننده است.

الزامات سرمایه گذاری ممکن است قابل توجه باشد

برقراری و حفظ و نگه داری برنامه ی مدیریت دانش می تواند گران قیمت باشد. یک سامانه ی مدیریت دانش برای ارائه ی خدمات به مشتریان، نیازمند سرمایه گذاری است که فقط یک بار صورت نمی‌گیرد.

از میراث شرکت باید قدردانی شود

در طراحی سامانه ی مدیریت دانش، عموماً شروع کار از ابتدا، از تراشیدن پیکره ها و اصلاح آن ها ساده تر است. تعجبی ندارد که رویای اغلب مدیران دانش این است که سازمانی جدید بنا کنند که سابقه یا میراثی از قبل نداشته باشد. با این وجود، واقعیت این است که اغلب برنامه های مدیریت دانش در شرکت هایی پیاده سازی می شوند که از قبل وجود داشته و فرآیندهایی برای سفارشات دارند، برای انجام بهترین اقدامات تصمیم می گیرند و با دیدگاه ها و نظرات مختلف در ارائه ی خدمات به مشتریان مواجه هستند. برنامه ی مدیریت دانش باید مکمل کسب و کار موجود بوده و فرآیندهای موجود را تقویت کند، نه اینکه آنچه در داخل شرکت است را بیرون بریزد و فرآیندها را برای مدیریت دانش بهینه‌سازی کند.

خلاصه

  • برای رقابت موفقیت آمیز در اقتصاد امروز جهان، سازمان ها مجبورند دانش را به گونه ای به در نظر بگیرند که به شایستگی های محوری آن ها کمک می کند همانگونه که سایر دارایی های راهبردی و غیر قابل جایگزینی عمل می کنند.
  • مدیریت دانش در رابطه با مدیریت دارایی های فکری به صورتی است که به شرکت مزیت رقابتی می بخشد.
  • پیاده سازی مدیریت دانش به سادگی خرید یک بسته نرم افزاری نیست.
  • پیاده سازی و اجرای موفقیت مدیریت دانش به همراهی و مساعدت طولانی مدت مدیریت ارشد، رهبری و هدایتی که متوجه فرهنگ شرکت است، همراهی و مشارکت کارکنان و مدیران آموزش دیده و کاربرد صحیح فناوری نیاز دارد.